Premium Themes

زندگینامه مرحوم آیت الله علم الهدی (۱)

نوشته شده توسط مدیر سایت. در دسته آیات ، حجج اسلام ، طلاب

انتشار یافته در آذر ۲۰, ۱۳۹۱ با ۶ دیدگاه

زندگینامه مرحوم آیت الله علم الهدی

 مشاهیر شهر فرخی (مرحومین)

بسمه تعالی

۱– زندگینامه حضرت آیت الله حاج سیدمیرزاجندقی مجد زاده   (۱)    (مشهور به علم الهدی)

مرحوم حاج سید میرزا جندقی مجد زاده  (معروف به علم الهدی) فرزند سیدعبدالمحسن مجدزاده متولد سال ۱۲۸۰  شمسی در فرخی متولد وپس از ۵۴ سال درتاریخ ۱۳۳۴  شمسی وفات یافت.

ایشان پس از فراگیری قرآن وادبیات فارسی وقدری ریاضیات در  فرخی به شهر مشهد مقدس عزیمت نمود وپس ازاتمام دوره سطح به نجف اشرف مشرف شده وازمحضر اساتید بزرگوار ومراجع عالیقدر بهره مند می گردد وچند سالی هم درشهر قم دردرس حضرت آیت الله العظمی بروجردی شرکت کردند تا به درجه اجتهاد رسیدند وپس از۲۱سال تحصیل علوم حوزوی از طرف بعضی مراجع به کرج رفتند ودر آنجا ابتداء زندگانی سختی را شروع کردند چون در کرج هیچ روحانی باسواد جزء چند روضه خوان وجود نداشت وکسی ایشان را نمی شناخت ومجرد هم بود وتنها در قریه حصار منزل محقری داشتند .

ایشان جهت اقامه نماز جماعت ظهر پیاده دو کیلومتر مسافت را می پیمودند تا به مسجد جامع کرج بیایند وشبها درمسجد قریه حصار اقامه جماعت داشتند ومتاسفانه مردم استقبال نمی کردند که حتی گاهی اوقات نماز جماعت را با یک یا دو نفراقامه می نمود .

پس از مدتی ماندن در آن قریه با صبیه شخصی به نام سید حمزه ازدواج می نماید در حالی که در عسرت وتنگ دستی بسرمی برد ، حتی روزی که به مسجد جامع کرج میروند از شدت گرسنگی دو رکعت نماز خوانده ودعا می کنند که در همان زمان شخصی می آید وده تومان میدهد وبعد از آن گشایشی ایجاد می شود .

عده ای از اهالی کرج به عتبات عالیات سفر می کنند وخدمت حضرت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی جهت پرداخت وجوهات می رسند ایشان می فرماید مگر در کرج کسی نیست می گویند یک سیدی هست به نام سید میرزا می فرماید وجوهات را ببرید به ایشان بدهید دست ایشان دست من است ووجود ایشان را مغتنم بدانید ،با این توصیه کم کم مردم به شخصیت سید میرزا پی بردند ومراجعات به ایشان بیشتر شد .

روز عیدی که مردم به منزل ایشان رفته بودند رئیس بانک ملی می گوید شما خجالت نمی کشید که منزل سید میرزا در روستای حصار ومحقر باشد به همین جهت حسابی به نام ایشان باز می کنند ومبالغی واریز می شود وبا فروش منزل حصار به مبلغ سه هزار تومان  منزلی به متراژ پانصد متر درسر پل کرج می خرند بااین حال زندگی بسیار زاهدانه ای داشتند

در مدتی که در تهران بودند به مشهد وکربلا نرفتند ومی فرمودند من از پول وجوهات نمی توانم به زیارت بروم . به مرور زمان شهرت ایشان بیشتر شد وروحانیون به ایشان مراجعه می کردند وطلاب را جهت تبلیغ به اطراف می فرستاد.

کرامتی از سید میرزا

ازایشان کراماتی نقل شده است از جمله آقای فاضل سرجوبی که نماینده مجلس آن زمان بوده در مراسم افطاری برای آیت الله حاج سید محمد قاضوی نقل می کند که ما قصد انجام معامله ای داشتیم که ایشان یک شب آخر وقت شاید ساعت دوازده شب بود به درب منزل ما که فاصله زیادی با منزل ایشان داشت آمدند وگفتند که این معامله را انجام ندهید ضرر می کنید وما تعجب کردیم که ایشان از کجا مطلع شدند واصلا یک آخوند چه می داند که این معامله سود دارد یاضرر  ورفتند وهرچه اصرار کردیم دیر وقت است (مسیر پیاده روی تا منزل ایشان می بایست از جاده باغها ورودخانه می گذشتند )خطر دارد شب را بمانید نپذیرفتند ، خلاصه ما آن معامله را انجام دادیم ومبلغ دویست هزار تومان ضررکردیم ( در آن زمان یک منزل پانصد متری در مرکز کرج هفت هزار تومان بود )

توطئه یک دکتر بهائی

معروف است که یک دکتر بهائی در آن منطقه بوده است که وقتی مرحوم سید میرزا بیمار می شود وایشان را جهت مداوا نزد ایشان می برند این دکتر بهائی با تزریق یک آمپول نا مناسب به ایشان موجب شدت بیماری که ایشان را به حال بی هوشی و روانی مبتلا می کند که هرچه مداوا میکنند وحتی در بیمارستان بستری می کنند افاقه نمی کند

کرامتی دیگر در زمان بیماری

آیت الله حاج سید محمد قاضوی که در همان ایام مریضی ایشان به کرج می رود مردم خدمت ایشان می آیند ومی گویند مژ ده بدهید که سید میرزا بهبود یافته چرا که اکثر مردم کرج دیدند که نوری در آسمان از طرف تهران آمد ودر منزل ایشان فرود آمد ودر همان حال ایشان بهبودی یافته وتا آخر هیچ اثری از آن کسالت در وجود ایشان یافت نشد .

رحلت سید میرزا  

مرحوم سید میرزا که به نجف اشرف مسافرت می کند ودر منزلی نمور وزیر زمین ساکن بوده که پس از بازگشت بر اثر همان رطوبت به بیماری برنشیت وسینه تنگی مبتلا شدند وبر اثر همان کسالت در سن ۵۴ سالگی رحلت کردند

در شهر کرج تشیع جنازه با شکوهی از ایشان می شود وسپس جنازه مطهر مرحوم سید میرزا به شهر قم منتقل ودر قبرستان نو قم در مقبره ای به خاک سپرده می شود .

مرحوم آیت الله العظمی بروجردی پس از اطلاع از دفن ایشان فرموده بودند که اگر به من خبر داده بودند می گفتم که در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها دفن کنند.

  مرحوم دارای یک پسر به نام آقای سید حسن جندقی که درکرج ساکن است ودودختر به نامهای مرضیه سادات همسر حضرت آیت الله حاج سید احمد (مسعود ) قاضوی وراضیه سادات همسر آقای سید شعیب روحانی می باشد.                                                       

این قسمت را آقای رئیسی که بیشتر خود را معرفی ننمودند در قسمت نظرات درمورد زندگینامه آیت الله علم الهدی اضافه نمودند،که عینا درج می گردد

آقای آیت الله حاج شیخ محمدابراهیم اعرافی میبدی ادبیات و سطح را نزد آیت الله سید میرزای جندقی (علم الهدی) و آیت الله میرزا حبیب گلپایگانی فرا گرفت.

آیت الله سید جلال سیادت موسوی پس از مرحله ی اجتهاد در ۳۰ سالگی به اصفهان مراجعت و در سال ۱۳۳۲ شمسی با یک خانواده مذهبی ازدواج می نمایند. سپس در ماه رمضان جهت تبلیغ به شهر کرج آمده و بنا به دعوت اهالی محله اصفهانی ها که مسجد نیمه تمامی داشتند ، میهمان مرحوم حاج نوروز و حاج حسین جابری بودند. با توجه به این که این مسجد (که هم اکنون به مسجد سجاد معروف است) نیمه تمام بود. مرحوم آیت الله جندقی امام جماعت وقت مسجد جامع کرج از ایشان خواستند که در این محل بمانند و ایشان استخاره ذات الرقاع نمودند (جهت اقامت در کرج و اقامه جماعت و بیان احکام در این مسجد)که بسیار خوب آمد و بدینوسیله ایشان اقامت در کرج را از سال ۱۳۳۲ شمسی برگزیدند. ضمن آنکه آیت الله سید میرزا موسوی جندقی نامه ای خطاب به آیت الله بروجردی نوشتند و درخواست تصدی امور حسبیه برای ایشان نمودند که با موافقت معظم له مواجه گردید.

امید است اگر دیگران هم اطلاعاتی درمورد مفاخری که در وبلاگ درج می گردد دارند بیان نموده تا همگان بدانند .

درباره مدیر سایت

مرور بایگانی نوشته های مدیر سایت

۶ دیدگاه

۶ دیدگاه در زندگینامه مرحوم آیت الله علم الهدی (۱) در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

 1. آیت الله جندقی صبیه ای بزرگ تر از این پسر و دو دختری که ذکر شده به نام فاطمه سادات ملقب به (خانم آقا) داشتند که در تاریخ بیست و پنج بهمن ۹۳ به رحمت خدا رفتن!

 2. سلام آیت الله جندقی همسری ب نام جهان مرادی نراقی داشتند و فرزندی ب نام خانم آقا که هر دو ب رحمت خدا رفتند

 3. سلام
  ذکر کرامات و خواب و خرافه و دکتر بهایی را از زندگینامه این بزرگوار دور بریزید تا نوشته دارای سلامت باشه

 4. سلام و عرض ادب جناب آیت الله جندقی همسری ب نام جهان مرادی نراقی داشتن ک حاصل ازدواج آنها دختری ب نام یا معروف ب خانم آقا جندقی بودن

 5. ‍‍ ‍‍ 🔹بانوی پاکسرشت جهان مرادی نراقی
  همسر آیت اله سید میرزاآقا جندقی مجدزاده

  ▪️حاج سید میرزا جندقی مجدزاده
  فرزند سیدعبدالمحسن سال ١٢٨٠ هجری شمسی در شهر جَندق یا فَرّخی شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان متولد گردید .
  سیّد میرزاآقا پس از فراگیری قرآن وادبیات فارسی در شهر فرخی به مشهد رضوی عزیمت نمود و پس ازاتمام دوره سطح به نجف اشرف مشرف شد .
  وی چند سالی هم در شهر قم در درس حضرت آیت الله العظمی سید حسین طباطبایی بروجردی (۲۵۴ -۱۳۴۰) از مراجع شیعه شرکت تا به درجه اجتهاد رسید .
  پس ازتحصیل علوم حوزوی به منطقه کرج عزیمت و در محله حصار رحل اقامت گزید . مسجد جامع کرج در زمین مرحوم حاج باقر زکیخانی بنا شد و اولین امام جماعت مسجد آیت‌الله ‌سید میرزا آقا جندقی بود .

  ▪️معظم له با یکی از زنان مومنه و پاک طینت به نام جهان مرادی فرزند شکراله ابن مراد متولد ۱۲۸۹ در شهر تاریخی نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی ازدواج نمود.

  مادرِ جهان مرادی به نام سلطنت کمره ای فرزند صفرعلی و اسامی برادرانش: یدالله ، ذبیح اله ، نصراله و تنها خواهرش فاطمه مرادی نام داشت .

  حاصل ازدواج سیّد میرزاآقا و جهان دختری به نام سیّده فاطمه بیگم (خانم آغا) مرادی (جندقی) بود که تاریخ ٢۵ بهمن ١٣٩٣ در سن ٨٢ سالگی دار فانی را دواع گفت و در بهشت زهرا تهران خاکسپاری گردید .

  ▪️جهان خانم بعد از جدایی از جندقی با آقای علی محمد برخورداریان فرزند برخوردار اهل همدان و شاغل در اداره دخانیات تهران ازدواج نمود .
  بعد از این وصلت دختر جهان به نام سیّده فاطمه بیگم جندقی با فرزند علی محمد به نام اکبر برخورداری ازدواج نموده و صاحب چند فرزند شدند .

  خانم جهان مرادی نراقی در سن ٨٨ سالگی تابستان سال ١٣٧٧ فوت و در قطعه ٢۴١ بهشت زهرا تهران سر به تیره تراب نمود .

  آیت اله سید میرزا جندقی نیز پس از جدایی از همسر نراقی اش و بازگشت از شهر نجف عراق با خانم فاطمه فرزند سیّد حمزه در منطقه کرج ازدواج نمود .
  حاصل این ازدواج یک پسر به نام آقای سید حسن جندقی ساکن کرج و دو دختر به نام های مرضیه سادات جندقی همسر آیت الله حاج سید مسعود(سید احمد) قاضوی(١٣٢٠ – ١٣٩۵) فرزند سید عبدالرسول و راضیه سادات جندقی همسر آقای سید شعیب روحانی می باشد .

  ▪️آیت اله جندقی به بیماری برونشیت مبتلا و سال ١٣٣۴ در سن ۵۴ سالگی رحلت کرد . پیکرش ابتدا در شهر کرج تشییع گردید و سپس به شهر قم منتقل و در قبرستان نو مقابل بارگاه منور حضرت فاطمه معصومه(س) در مقبره ای به خاک سپرده شد .

  ✅سایت سلحشوران شهر نراق از جناب آقای غلامرضا مرادی فرزند مسلم از بابت مساعدت در تهیه این تحقیق سپاس گزار است .

  ♻️نراق شهر من
  🆔 @naraqmycity

 6. ‍بانوی پاکسرشت جهان مرادی نراقی 

  همسر آیت اله سید میرزاآقا جندقی مجدزاده

   

   

  ▪️حاج سید میرزا جندقی مجدزاده 

  فرزند سیدعبدالمحسن سال ١٢٨٠ هجری شمسی در شهر جَندق یا فَرّخی شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان متولد گردید . 

  سیّد میرزاآقا پس از فراگیری قرآن وادبیات فارسی در شهر فرخی به مشهد رضوی عزیمت نمود و پس ازاتمام دوره سطح به نجف اشرف مشرف شد . 

  وی چند سالی هم در شهر قم در درس حضرت آیت الله العظمی سید حسین طباطبایی بروجردی (۲۵۴ -۱۳۴۰) از مراجع شیعه شرکت تا به درجه اجتهاد رسید . 

  پس ازتحصیل علوم حوزوی به منطقه کرج عزیمت و در محله حصار رحل اقامت گزید . مسجد جامع کرج در زمین مرحوم حاج باقر زکیخانی بنا شد و اولین امام جماعت مسجد آیت‌الله ‌سید میرزا آقا جندقی بود . 

   

  ▪️معظم له با یکی از زنان مومنه و پاک طینت به نام جهان مرادی فرزند شکراله ابن مراد متولد ۱۲۸۹ در شهر تاریخی نراق از توابع شهرستان دلیجان استان مرکزی ازدواج نمود. 

   

  مادرِ جهان مرادی به نام سلطنت کمره ای فرزند صفرعلی و اسامی برادرانش: یدالله ، ذبیح اله ، نصراله و تنها خواهرش فاطمه مرادی نام داشت . 

   

  حاصل ازدواج سیّد میرزاآقا و جهان دختری به نام سیّده فاطمه بیگم (خانم آغا) مرادی (جندقی) بود که تاریخ ٢۵ بهمن ١٣٩٣ در سن ٨٢ سالگی دار فانی را دواع گفت و  روی قبر فرزند بزرگش امیر برخورداریان در گورستان ابن بابویه شهرری خاکسپاری گردید . 

   

  ▪️جهان خانم بعد از جدایی از جندقی با آقای علی محمد برخورداریان فرزند برخوردار اهل همدان و شاغل در اداره دخانیات تهران ازدواج نمود . 

  بعد از این وصلت دختر جهان به نام سیّده فاطمه بیگم جندقی با فرزند علی محمد به نام  علی اکبر برخورداریان ازدواج نموده و صاحب چند فرزند شدند .  

   

  خانم جهان مرادی نراقی در سن ٨٨ سالگی تابستان سال ١٣٧٧ فوت و در قطعه ٢۴١ بهشت زهرا تهران سر به تیره تراب نمود . 

   

  آیت اله سید میرزا جندقی نیز پس از جدایی از همسر نراقی اش و بازگشت از شهر نجف عراق با خانم فاطمه فرزند سیّد حمزه در منطقه کرج ازدواج نمود .  

  حاصل این ازدواج یک پسر به نام آقای سید حسن جندقی ساکن کرج و دو دختر به نام های مرضیه سادات جندقی همسر آیت الله حاج سید مسعود(سید احمد) قاضوی(١٣٢٠ – ١٣٩۵) فرزند سید عبدالرسول و راضیه سادات جندقی همسر آقای سید شعیب روحانی می باشد .

   

  ▪️آیت اله جندقی به بیماری برونشیت مبتلا و سال ١٣٣۴ در سن ۵۴ سالگی رحلت کرد . پیکرش ابتدا در شهر کرج تشییع گردید و سپس به شهر قم منتقل و در قبرستان نو مقابل بارگاه منور حضرت فاطمه معصومه(س) در مقبره ای به خاک سپرده شد . 

   

   

  ✅سایت سلحشوران شهر نراق از جناب آقای غلامرضا مرادی فرزند مسلم از بابت مساعدت در تهیه این تحقیق سپاس گزار است .

   

   

  ♻️نراق شهر من 

  🆔 @naraqmycity

دیدگاهتان را بنویسید