Premium Themes

مشاهیر شهر فرخی : حجت الاسلام حاج سید احمد قاضوی

نوشته شده توسط مدیر سایت. در دسته آیات ، حجج اسلام ، طلاب, جديدترين مطالب

Untitled

انتشار یافته در آذر ۱۱, ۱۳۹۷ با بدون دیدگاه

حجت الاسلام حاج سید احمد قاضوی

           

Untitled

 

           

حجت الاسلام سید احمد قاضوی فرزند مرحوم سید حسین قاضوی خادم مسجد بقیة الله (عج) واقع در لب خط در سال ۱۳۴در شهر تهران متولد شده و در سال ۱۳۵۶ سوم راهنمایی را که به پایان رساند و همان سال در چند مدرسه قم مثل مدرسه کرمانیها، مدرسه رسالت، مدرسه حقانی جهت آزمون طلبگی ثبت نام نموده و در دو مدرسه امتحان داده و قبول می شود ولی مدرسه حقانی حدود ۳دقیقه دیر جهت امتحان رسیدم زیرا از تهران باید به قم می رفتم و لذا مرحوم آیت الله شهید قدوسی مرا از امتحان دادن منع کرد و اجازه ورود به مدرسه را نداد و حال آنکه هنوز برگه های امتحانی را تقسیم نکرده بودند در همین ایام بود که حضرت حجة الاسلام آقای حاج سید مصطفی دیباجی در مسجد نور واقع در میدان خراسان سخنرانی می کرد و در سخنرانی خویش تبلیغ مدرسهای جدید التأسیس را در بروجرد کرد بنام مدرسه ولی عصر (عج) (حافظیه) با آنکه از نظر مسافت بسیار دورتر بود از قم ولی از آنجا که قم آب شرب شیرین وجود نداشت و تحمل آب شور برای من طاقت فرسا بود و لذا تصمیم گرفتیم با دو نفر از دوستان و فامیل جناب مستطاب حجة الاسلام آقای شیخ محمد علی اسلامی،  حجة الاسلام آقای سید داود موسوی دامت تأییداتهما به بروجرد سفر کرده و ثبت نام کردیم و همانجا حدود پنج سال به تحصیل پرداختم اول تحصیل با شروع انقلاب مواجه شد که اواخر سال مدرسه بخاطر مسائل امنیتی تعطیل شد و در سال بعد هم درس شروع شد ولی خیلی ادامه دار نبود تا به پیروزی انقلاب اسلامی منجر گردید.

 

446614458_369748

در این سالها از اساتید محترمی همچون مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ محمد ابراهیم نجفی بروجردی فرزند مرحوم آیت الله العظمی آقای شیخ علی محمد نجفی بروجردی و همچنین حضرت آیت الله آقای غلام رضا مولانا از اساتید برتر ایران و مرحوم آیة الله صاحب الزمانی و مدت کمی آیت الله شهید شیخ مرتضی نجفی بروجردی که به دست صدام شهید شد تحصیل کردم و درسهای مقدمات و فقه و اصول را نزد حضرت حجة الاسلام آقای واعظی و کرمی و آیت الله دریاب تحصیل کردم و بعد از پنج سال به قم مراجعت کردم. جلد اول شرح لمعة را در بروجرد نزد آیت الله دریاب تلمذ کردم ولی جلد دوم را در درس مرحوم آیة الله وجدانی فخر حاضر شدم. و مکاسب را در درس آیة الله عندلیب شیرازی تماما تلمذ کردم و خداوند ایشان را حفظ بفرماید بسیار استاد زحمت کش و قهاری بودند. و رسائل را نزد مرحوم آیة الله راستی کاشانی و کفایة را محضر مبارک حضرت آیة الله ستوده تلمذ نمودم. در ضمن در همین ایام سطح عالی حوزه را مشغول بودم در تدریس هم فعال بودم که بسیاری از رفقای هم شهری در این ایام در دروسی که در منزل تدریس می شد شرکت می کردند.

 سال ۶۶ اولین سال حضور درس خارج حضرت آیة الله العظمی لنکرانی از مراجع بزرگ تقلید حضور پیدا کردم. درس اصول ایشان از دروس بسیار خوب و پرجمعیت بود که حدود ۱۵سال یا مقداری کمتر شرکت کرده که در این أثناء ایشان بیمار شدند و به خارج مسافرت کردند که بعد از بهتر شدن حالشان دیگر اصول تدریس نکردند و باقی اصول که مسائل برائة به بعد بود را به درس خارج اصول حضرت آیة الله العظمی علوی گرگانی حضور پیدا کردم.

446733816_344492

 لازم بذکر است که درس فقه را از سال ۶۸ در درس خارج آیة الله علوی گرگانی که زکات را می فرمودند و درس حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی که نماز مسافر را می فرمودند حضور پیدا کردم، در ضمن در سالهای ۶۲ به بعد فلسفه را نزد آیة الله العظمی گرامی تلمذ نمودم و ماه رمضانها هم در بحوث قواعد فقهیه و تفسیر ایشان در سالهای ۸۷ به بعد حضور داشته ام. در این أثناء به درس خارج مرحوم آیة الله العظمی حاج میرزا جواد آقا تبریزی و درس مرحوم آیة الله بهجت و درس مرحوم آیة الله العظمی منتظری شرکت کردم. لازم بذکر است که درس ایشان اول زکات می فرمود و بعد مکاسب محرمه تدریس می کردند مسائلی پیش آمد که بعضی از طلاب اعتراضاتی کردند و ایشان حرفهایی درمورد رهبری معظم انقلاب زدند که همین امر باعث شد که از درس ایشان انصراف بدهم و هر روز می رفتم و جزوه ایشان را که هر روز منتشر می شد می گرفتم و مطالعه میکردم. و مقدار کمی هم در درس حضرت آیة الله وحید شرکت کردم. بیشترین استفاده علمی را از محضر مبارک سیدنا الاستاذ آقای علوی گرگانی نمودم و بیش از ۳۰سال است که مسولیت استفتاءات ایشان را بعهده دارم و حدود بیست و چند سال سال است که مسولیت دفتر به عهده اینجانب است. لازم بذکر است که از سال ۱۳۷۲ به تدریس سطح عالی حوزه مشغولم و از سال ۱۳۹۰ تا بحال درس خارج فقه و اصول را شروع کردم. خارج فقه حدود را تدریس میکنم و خارج اصول مباحث الفاظ را مشغولم. و در سال ۱۳۷۲ در میهمانی که حضرت آیة الله العظمی علوی گرگانی در منزل ما حضور داشتند و مرحو ابوی هم حاضر بودند حضرت سیدنا الاستاذ به ابوی فرمودند که ایشان حق ندارند که تقلید نمایند و باید به اجتهاد خودشان عمل کنند و در سال۷۰ به عروة حاشیه ای زدم ولی در بین کار منصرف شدم و گفتم که اگر مجتهد نباشم باید جواب اهل بیت را چگونه بدهم و در سال ۷۲ با اینکه استاد تصریح فرمودند که مجتهد است معذلک هنوز هم موفق به اتمام حاشیه بر عروة نشدم.

 

  

455229151_65911

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره مدیر سایت

مرور بایگانی نوشته های مدیر سایت

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد مشاهیر شهر فرخی : حجت الاسلام حاج سید احمد قاضوی. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید