Premium Themes

زندگینامه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید فتح الله ناصر علوی (۲۱ )

نوشته شده توسط مدیر سایت. در دسته آیات ، حجج اسلام ، طلاب, جديدترين مطالب, مشاهیرومفاخر

روحانیت 00552

انتشار یافته در خرداد ۱۹, ۱۳۹۲ با ۳ دیدگاه

                                                                         بسمه تعالی

پیش از مطالعه زندگینامه مرحوم ناصر علوی توجه کاربران محترم سایت صفای فرخی  را به چند نکته جلب می کنم :
یکی از اهداف تاسیس این سایت ، معرفی مفاخر ومشاهیر فرخی و نیاکان ما که خدماتی خصوصا  فرهنگی در فرخی داشته اند می باشد که سعی نمودم بدون در نظر گرفتن هرگونه علقه طوایفی و یاسیاسی این مهم را  با عنایت به مشغله فراوان  فقط جهت رضایت معبود انجام دهم که تصور نمی کردم کار تا این حد مشکل باشد ، چرا که  متاسفانه فرزندان و یا نوادگان این اشخاص به دلایل مختلف از جمله بی توجهی به موضوع و یا نداشتن اطلاعات ( از جمله در مورد مرحوم ناصر بیش از شش ماه پیگیری از نوادگانش در نهایت نوه دختری ایشان دوست گرامی حاج سید جواد علوی چند  قطعه عکس در اختیار اینجانب قرار داد که
از ایشان تشکر می کنم )


و علت دیگر عدم همکاری  دوستان بعضا مسائل سیاسی  است ( ازجمله در مورد …. ) حاضر به همکاری با اینجانب نمی باشند که این موضوع کار را سخت نموده است .

این حقیر به همه دوستان و فرزندان مرحومین از مفاخر که زحماتی برای اجداد ما کشیده اند و اطلاعات و  یا عکسی در اختیار دارند عرض می کنم  این مفاخر متعلق به  همه مردم بوده و هستند واینگونه برخورد ها در شان آنها نیست امید است همکاری شاسته و بایسته بنمایند :

                                        ارادتمند : مدیر سایت صفای فرخی : مصطفی رئیسی

                              زندگینامه مرحوم حجت الاسلام والمسلمین

                                 سید فتح الله ناصر علوی ( ۲۱)

مرحوم  حجت الاسلام والمسلمین سید فتح الله ( ناصر السادات ) علوی  فرزند  حاج سیدحسین  و مادر مرحومه آمنه بیگم   و همسرش مرحومه گوهر بیگم فیضی  درسال  ۱۲۴۵ شمسی  در فرخی متولد  و در آبان سال  ۱۳۱۹   به رحمت ایزدی پیوست .

مرحوم ناصر  علوی جهت تحصیل علوم دینی به شهرهای یزد و اصفهان سفر می نماید  . 

فعالیت های فرهنگی مرحوم ناصر علوی در فرخی

 اولین دبستان رسمی درسال  ۱۳۱۰   در منطقه بیابانک (حتی خور ) در فرخی تاسیس شد ( ظاهرا امتیاز دبستان را مرحوم حبیب یغمائی برای خور می گیرد اما به علت اختلاف بین دوگروه درخور مدرسه در فرخی تاسیس می شود ) و اولین مدیر و معلم رسمی دبستان مرحوم ناصربوده که بعد رحلت  به فرزندش میرزا حسن الله علوی می رسد ، که ایشان چندین  سال پس از مرحوم پدر با عنایت به این که نابینا می شود آن مدرسه را اداره می کند .

آقای سید جواد علوی نوه دختری مرحوم اظهار می دارد که بعضی از شاگردان مرحوم ناصر که در محضر ایشان تلمذ نموده اند به اینجانب احترام می گذارند و حتی دست من را می بوسند چرا که نوه مرحوم  واعظ هستم .

                                                                 حاج سید جواد علوی نوه دختری مرحوم ناصر علوی

سرهنگ علوی از نوادگان پسری مرحوم نقل می کند که مرحوم حجت السلام شیخ حسینعلی متقی وقتی از مشهد مقدس به فرخی بازگشت مورد حمایت مرحوم علوی بود وایشان را جهت وعظ وخطابه تشویق وترغیب می نمود بر خلا ف بعضی ها که مخالفت می کردند.

 حاج شیخ ابوتراب ترابی از شاگردان مرحوم واعظ نقل می کند:

مرحوم ناصر علوی از دانشمندان و محققین و منبری های حاذق و موسس مدرسه فرخی و مردی بود بسیار خوش باطن وخدوم و عارف که مدیر و معلم و حتی سرایدار مدرسه خودش بود .

مرحوم تمام ادعیه از جمله دعای کمیل وندبه وحتی ادعیه ای که در سال فقط یکبار خوانده می شود مثل بعضی ادعیه ماه مبارک رمضان را  حفظ بودند .

از راست ردیف اول:۱- سید محمد قاضوی۲- سید حسن الله علوی ۳- میرزا مصطفی علوی ۴- حاج امیر آقا ترابی ۵- سید عبد الله علوی 

ردیف دوم : سید داود علوی ۲- کودک فاطمه علوی ۳- سید حبیب الله قاضوی ۴- میرزا نصرت الله قاضوی ۵- سید رسول قاضوی 

ردیف سوم : سید جواد علوی ۲- سید منتخب آل داود ۳- مرحوم سید جلیل آل داود ۴- سید منصور علوی عکس سال ۱۳۲۴

اینجانب ( شیخ ابوتراب ) به همراه  مرحوم ملامحمد رئیسی ( ابوی  نگارنده ) وچند نفر دیگر شاگرد ایشان بودیم که در س حوزوی و مقدمات را نزد ایشان می خواندیم که پس از فوت ایشان استادی نبود تا زمان مرحوم شیخ ابراهیم عنایت.

آقای سید منصور علوی از نوادگان مرحوم ناصر علوی نقل می کند که افرادی از روستای های مجاور مانند چاه ملک جهت تحصیل خدمت ایشان می آمدند .

مرحوم قبل از رحلت خبر از فوت خودش داده بود و بارها می گفت این گوسفند پرواری منزل ما در عزای من مصرف می شود و همانطور هم شد ، وگوسفند در عزای ایشان ذبح شد وتشییع جنازه مفصلی از ایشان به عمل آمد، که در آن منطقه بی نظیر بود .

چند خاطره  جالب از مرحوم

۱-                شجاعت مرحوم

آقای حاج ابوالحسن ترابی نقل می کند، زمان کشف حجاب منزل میرزا علی نقی علوی  مجلس روضه خوانی بود پس از مجلس که خانمها می خواستند از منزل خارج شوند دو نفر امنیه از شهر خور آمده بودند که چادر از سر خانمها بکشند به همین دلیل همه خانمها در اطاق زمستانی جمع شده وخارج نمی شدند که مرحوم علوی متوجه موضوع شد ، برخاست وجلوی درب ایستاد و عبا را جلوی در نگه داشت و به خانمها گفتند بروید دو امنیه که متوجه شدند خواستند برخیزند واقدامی کنند که با پرخاش مرحوم علوی نشستند ونتوانستند متعرض خانمهای محجبه شوند .

۲-               خبر از مرگ

آقای حاج شیخ ابوتراب ترابی نقل می کند ، طلوع صبح فوت ایشان مردی به نام حاجی قلی که تمام عمر خود را در بیابان وگله داری صرف کرده بود به فرخی آمد و از این بنده  سوال کرد که شب گذشته اتفاقی در فرخی افتاده گفتم ناصر علوی فوت نموده ایشان آهی کشید وگفت دیشب تمام گوسفندان بی تاب بودند وآرامش نداشتند ( در روایات هم آمده مرد الهی که از دنیا می رود ملائک  وحتی حیوانات  به این موضوع معرفت دارند   )

فرزندان ایشان پسر ها ۱- میرزا حسن الله  ۲- سیدکما ل الدین    و دخترها ۱-  صبیحه بیگم  و  سَلمی

از راست : ۱- مرحوم میرزا حسن الله علوی ۲- کودک سید جواد علوی ۳- مرحوم ناصر علوی

ردیف دوم : ۱- سید منصور ۲- سید هاشم ۳- سید حبیب الله علوی عکس سال ۱۳۱۷

درباره مدیر سایت

مرور بایگانی نوشته های مدیر سایت

۳ دیدگاه

۳ دیدگاه در زندگینامه مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید فتح الله ناصر علوی (۲۱ ) در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

  1. سلام خسته نباشید خیلی زیبا بود ای کاش تلاش می نمودید و خاطرات بیشتری را جمع آوری می کردید و لی علی ایحال با تشکر از جنابعالی خداوند پدر و مادر بزرگوار شما را غریق رحمت واسعه خودش بگرداند.انشاءالله

  2. ممنونم عالی بود

  3. با سلام
    از سعی وتلاش مدیر وبلاگ واهتمام ایشان به جمع آوری زندگینامه بزرگان فرخی کمال تشکر را دارم .
    خداوند جزای خیر عنایت فرماید

دیدگاهتان را بنویسید