Premium Themes

زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن قاضوی (۲۳)

نوشته شده توسط مدیر سایت. در دسته آیات ، حجج اسلام ، طلاب, جديدترين مطالب

سید حسن

انتشار یافته در تیر ۲۴, ۱۳۹۲ با ۶ دیدگاه

زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن قاضوی (۲۳)

بسم الله الرحمن الرحیم

اینجانب سید حسن قاضوی نام پدر: آیت الله حاج سید محمد، ومادرحاجه خانم بهجت سادات و شماره‌ شناسنامه: ۱۳۶۹، متولد: ۲۷ / ۰۵ / ۱۳۴۳، صادره از تهران،

آیت الله حاج سید محمد قاضوی

مقدمه:

بعد از حمد و ثنای الهی و درود نامتناهی به‌روان پاک حضرت خاتم‌انبیاء محمد بن‌عبدالله (صلی الله علیه و آله) و اهل‌بیت طیبین و طاهرینش (علیهم السّلام).

احتراماً اینجانب سید حسن قاضوی در مرداد ماه ۱۳۴۳ ش در خانواده‌ای مذهبی در جنوب تهران به‌دنیا آمده و در سال ۱۳۶۵ ش با صبیه‌ی آقای میرسید علی سیدی ؛ خانم بی بی معصومه که دختر خاله‌ی این حقیر می‌باشد ازدواج نموده و دارای دو پسر به‌نام‌های سید محمد متولد ۱۳۶۷ ش و سید امین متولد ۱۳۶۹ ش و یک دختر به‌نام صدیقه‌سادات متولد ۱۳۷۸ ش می‌باشم.

 

تحصیلات:

دوره‌ی ابتدایی و راهنمایی را از سال تحصیلی ۱۳۵۰ – ۱۳۴۹ ش لغایت ۱۳۵۷ – ۱۳۵۶ ش در مدارس جنوب تهران پشت سر گذاشته و در مهرماه ۱۳۵۷ ش به دلیل علاقه به کسوت روحانیت به حوزه‌ی علمیه‌‌ی قم رفته و پس از طی دوره‌ی مقدمات، سطح یک، سطح دو و سطح سه، به مدت ۹ سال در جلسات درس خارج مراجع عظام تقلید جهان تشیع؛ حضرات آیات سبحانی، مکارم شیرازی، فاضل لنکرانی و علوی گرگانی شرکت نمودم.

در سال ۱۳۸۵ ش از رساله‌ی سطح سه با عنوان شیردهی و احکام محرمیت (رضاع) در حوزه‌ی علمیه‌ی قم دفاع نمودم.

در سال ۱۳۸۶ ش پس از موفقیت در آزمون دکترای مدرسی معارف اسلامی با گرایش تاریخ و تمدن اسلامی به دانشگاه معارف اسلامی قم وارد شده و در سال ۱۳۹۱ ش ضمن دفاع از رساله‌ی خود با عنوان سیره‌ی سیاسی و فرهنگی امام موسی‌کاظم (ع) با نمره‌ی ۱۸/۵۰ فارغ التحصیل گردیدم.

تدریس:

۱٫ شرح لمعه و اصول فقه مرحوم مظفر در حوزه‌ی علمیه‌ی شهید شاه آبادی از نیم‌سال دوم ۱۳۷۲ – ۱۳۷۱ ش، لغایت پایان سال‌تحصیلی ۱۳۷۳ – ۱۳۷۲ ش.

۲٫ اندیشه‌ی اسلامی‌ یک، معارف اسلامی یک و دو و متون اسلامی در دانشگاه آزاداسلامی گرمسار از سال تحصیلی ۱۳۸۳ – ۱۳۸۲ ش، لغایت پایان سال‌تحصیلی ۱۳۸۵ – ۱۳۸۴ ش.

۳٫ اندیشه‌ی اسلامی‌ یک، اخلاق اسلامی و وصایای حضرت امام (ره) در آموزشکده سماء ایوانکی گرمسار از سال تحصیلی ۱۳۸۴ – ۱۳۸۳ ش، لغایت پایان سال‌تحصیلی ۱۳۸۵ – ۱۳۸۴ ش.

۴٫ دروس معارف اسلامی یک و دو و تاریخ اسلام در دانشگاه تهران از سال تحصیلی ۱۳۸۶ – ۱۳۸۵ ش، تاکنون.

 

ازراست: ۱- سید علیرضا قاضوی ۲- موسوی بوشهری (آمریکائی) ۳-سیدجواد قاضوی ۴- سید باقر علوی ۵-سید جلیل قاضوی – نشسته سید حسن قاضوی

 

فعالیت‌های علمی و پژوهشی:

۱٫ شیردهی و احکام محرمیت (رضاع) [پایان نامه‌ی ارشد]

۲٫ سیره‌ی سیاسی و فرهنگی امام موسی‌کاظم (ع) [پایان نامه‌ی دکتری]

۳٫ درآمدی بر مبانی مشارکت در اندیشه‌ی سیاسی اسلام [مقاله‌ی علمی پژوهشی، چاپ شده در فصلنامه‌ی مطالعات انقلاب اسلامی، ش ۲۶، پاییز ۱۳۹۰]

۴٫ گفتمان و زمانه سیاسی امام موسی‌کاظم (ع) [مقاله‌ی علمی پژوهشی، در دست چاپ]

۵٫ مقاله‌ی راهبرد و مواضع سیاسی امام موسی‌کاظم (ع) در مقابل خلفای عباسی [ارسال شده به همایش سیره و زمانه امام کاظم (ع)]

۶٫ مقاله‌ی نقش امام کاظم (ع) در تشکل اجتماعی شیعیان [ارسال شده به همایش سیره و زمانه امام کاظم (ع)]

۷٫ بررسی آیه‌ی تطهیر در تفاسیر اهل سنت و شیعه [مقاله‌]

۸٫ اخلاق انتخابات [مقاله‌]

۹٫ نقش وجایگاه شورا در دولت اسلامی [مقاله‌]

۱۰٫ معاد در قرآن و عهدین [مقاله‌]

۱۱٫ نقد کتاب آل ابی‌طالب [مقاله‌]

۱۲٫ زید بن‌علی (ع) در تطور تاریخ [مقاله‌]

۱۳٫ قیام و نهضت زید بن‌علی (ع) [مقاله‌]

۱۴٫ بهائیت و ریشه‌های آن [مقاله‌]

۱۵٫ بهائیت قبل و بعد از انقلاب [مقاله‌]

۱۶٫ تقابل گفتمان سنتی آئین حنیف حضرت ابراهیم (ع) مقارن بعثت پیامبر اسلام (ص) [مقاله‌]

۱۷٫ عصمت در منابع اسلامی و نگاه اصحاب ائمه (ع) [مقاله‌]

۱۸٫ فضایل خلفاء از دیدگاه صحیحین (صحیح بخاری و صحیح مسلم) [مقاله‌]

فعالیت‌های انقلابی:

با توجه به مبارزات ابوی مکرم آیة اله حاج سید محمد قاضوی «از شاگردان مرحوم امام خمینی (ره) که دوازده سال دروس خارج فقه و اصول ایشان را درک کردند»، با رژیم ستم شاهی قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، این‌حقیر از دوره‌ی طفولیت با فرهنگ انقلاب آشنا و در تظاهرات آن مقطع شرکت می‌کردم، و از مهرماه ۱۳۵۷ که برای تحصیل علوم دینی وارد مدرسه‌ی حضرت امام صادق (ع) قم «مرکز مبارزات منطقه‌ی نیروگاه) شدم، فعالیت‌‌هایم گسترش یافت و با پخش اعلامیه، عکس و رساله‌ی حضرت امام (ره)، شرکت در تظاهرات و … به وظیفه‌ی خود عمل می‌کردم.

در اوایل پیروزی انقلاب در فعالیت‌هایی مانند حضور در جلسات آموزشی حزب جمهوری اسلامی، آموزش نظامی، دفاع از مبانی انقلاب در مقابل منافقین و منحرفان و … حضوری فعال داشته و در طول دفاع مقدس شانزده بار توفیق حضور در جبهه‌های حق علیه باطل را پیدا کرده که در دو عملیات بیت‌المقدس و کربلای ۵ شرکت نمودم.

نفر دوم از راست سید حسن قاضوی و نفر چهارم اینجانب ( مصطفی رئیسی)

در طول دوران پس از انقلاب هر جا حضور این‌حقیر لازم بود مانند انتخابات (به‌عنوان اعضاء صندوق، مسئول صندوق، نایب رییس هیئت نظارت شهر کهک قم، فعالیت در گرم نمودن تنوره‌ی انتخابات و …) حضور می‌یافتم.

فعالیت‌های تبلیغی:

۱٫ تمام موارد حضور اینجانب در میادین نبرد حق علیه باطل تبلیغی بود امّا هرگاه نیاز می‌شد (مانند عملیات‌های بیت‌المقدس و کربلای ۵)، با لباس رزم رزمندگان را همراهی می‌کردم.

۲٫ از سال ۱۳۶۲ ش به‌بعد ایام تبلیغی (ماه‌های محرم الحرام، صفر، رمضان، فاطمیه و تابستان) در روستاهای استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، یزد، یاسوج، تهران و …) به‌تبلیغ دین مبین اسلام می‌پرداختم.

۳٫ از سال ۱۳۶۸ ش که رسماّ به لباس مقدس سربازی امام زمان (عج) ملبس شده، بیشتر در تهران و در نهادهایی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات و مساجد جنوب شهر به تبلیغ مشغول بودم.

۴٫ در تابستان سال‌های ۱۳۷۶، ۱۳۷۵ و ۱۳۷۴ ش به عنوان روحانی طرح هجرت به شهر فرخی استان اصفهان (که در آن زمان جزء روستاهای محروم بود)، اعزام و با همکاری نیروهای فرهنگی آن منطقه در سال‌های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۴ ش، طرح هجرت این شهر در استان به عنوان طرح هجرت نمونه انتخاب گردید.

۵٫ از مهرماه سال ۱۳۷۶ ش لغایت تیرماه ۱۳۸۱ ش با مسئو لیت‌های امام جمعه موقت، روحانی مستقر و نماینده‌ی سازمان تبلیغات استان قم در شهر کهک قم مشغول خدمت بوده و دو سال متمادی نیز در بین روحانیون مستقر استان، روحانی نمونه گردیدم.

۶٫ از اردیبهشت سال ۱۳۸۱ لغایت آذرماه ۱۳۸۵ ش، به عنوان امام جمعه‌ی شهر ایوانکی استان سمنان مشغول خدمت بودم.

۷٫ از پائیز سال۱۳۷۸ ش به عنوان روحانی کاروان موفق به پابوسی حرم حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) و حضرت رقیه (سلام الله علیها) شده و درسال ۱۳۸۰ ش نیز موفق به زیارت عتبات عالیات شده و تاکنون ۳ بار به عنوان معین روحانی کاروان به حج تمتع و ۸ بار به عنوان روحانی کاروان به عمره‌ی مفرده مشرف گردیدم.

۸٫ از مردادماه سال ۱۳۸۵ ش تاکنون در سمت معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران مشغول خدمت می‌باشم.

۹٫ و سرانجام در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ ش به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران با مرتبه‌ی استادیاری منصوب گردیدم، که امیدوارم با تفضلات ذات اقدس ربوبی و عنایات حضرت صاحب الزمان (عج) و دعای خیر دوستان بتوانم بهتر از گذشته به وظیفه‌ی خود عمل نمایم.

 

نشسته از راست ۱- سید مهدی نبوی ۲-اینجانب (مصطفی رئیسی) ۳- سید حسن قاضوی ۴- عبدالجواد غفاری
ایستاده از راست :۱-سید محمود موسوی ۲- سید جلیل قاضوی ۳-شیخ نبی الله راجی۴- سید مصطفی قاضوی ۵-سید علیرضا قاضوی ۶- حاج سید محمد قاضوی ۷-سررا بلند نموده معلوم نیست ۸- سید جواد قاضوی۹- سید جمال قاضوی ۱۰-سید عزیر الله قاضوی ۱۱-سید محمد علوی۱۲-شیخ احمد رئیسی۱۳-عبدالله اسلامی ۱۴-سید محمد نبوی ۱۵-سید باقر علوی


                                                   جلسه روحانیت  سال ۱۳۶۲

خاطرات:

این حقیر در مهرماه سال ۱۳۵۷ ش به حوزه‌ی علمیه‌ی قم مشرف شده و در مدرسه‌ی حضرت امام صادق (ع) با حجج اسلام حاج سید باقر علوی و حاج سید جواد قاضوی هم‌حجره بودم. در آن‌سال به دلیل شرایط انقلاب، مدرسه ما مرکز مبارزه‌ی با رژیم ستمشاهی در منطقه‌ی نیروگاه قم بود و در غالب روزها از این مدرسه و توسط طلبه‌ها تظاهرات بر علیه رژیم طاغوت شکل می‌گرفت و با پیوستن مردم گاهی تا نزدیک حرم مطهر حضرت معصومه (س) رسیده و در آن‌جا کماندوها با مردم درگیر می‌شدند و گاهی هم در حوالی مدرسه این اتفاق صورت می‌پذیرفت. با اوج‌گیری انقلاب بنده به اتفاق دوستان از جمله حجج اسلام حاج سید باقر علوی، حاج آقا مصطفی رئیسی، اخوی حاج سید علیرضا، حاج سید مصطفی، حاج سید جواد و سید جلیل قاضوی و برخی دوستان دیگر در تظاهرات خیابان چهارمردان قم شرکت می‌کردیم.

بعد از مدتی حوزه‌ی علمیه‌ی قم به دلیل شرایط انقلاب تعطیل شد و ما به تهران آمده و بعد از پیروزی انقلاب به دلیل تعطیل بودن حوزه‌ی علمیه‌ی قم به اتفاق برخی از دوستان چند ماهی را در مکتب‌القائم تهران به تحصیل مشغول گردیده و در مهرماه سال ۱۳۵۸ ش مجدداً به قم مشرف شده و به تحصیل دروس حوزه ادامه دادیم.

در آن سال (۱۳۵۸ ش) به دلیل شرایط آن زمان تقریباً هر شب پیاده به اتفاق دوستان به حرم مطهر حضرت معصومه (س) مشرف شده و بعد از نماز مغرب و عشا در جلسات آموزشی حزب جمهوری اسلامی، آموزش نظامی و … حضور یافته و مجدداً به مدرسه برمی‌گشتیم.

در ایام عید نوروز سال ۱۳۶۰ ش به‌اتفاق ابوی بزرگوارم و حجج اسلام مرحوم حاج سیدجعفر، حاج سید جلیل، حاج سیدجواد و حاج سید مصطفی قاضوی به جبهه‌ی جوانرود کردستان مشرف گردیدیم.

در اوایل همان سال با حجة الاسلام حاج شیخ مصطفی رئیسی طلبه‌ی مدرسه‌ی غدیریه قم که از جبهه‌ی کوت شیخ خرمشهر (ایشان با حاج سیدباقر علوی همسفر بودند) برگشته و با وسائل حجره‌ی خود در انبار مدرسه که توسط مدیر به دلیل حضور در جبهه مواجه شده و به مدرسه‌ی ما آمده بودند هم حجره شدم.

 

در همان سال مرحوم شهید سیدرضا موسوی فرد که طلبه‌ای شوخ طبعی بود والبته بسیار خوب درس می‌خواند، نیز به مدرسه‌ی امام صادق (ع) آمد و شهید هر وقت به حجره‌ی ما می‌آمد با حاج آقای رئیسی کشتی می‌گرفت.

طلبه شهید سید رضا موسوی فرد

در سال ۱۳۶۱ ش به‌اتفاق حجج اسلام حاج سید جواد قاضوی و حاج مصطفی رئیسی از طرف سازمان تبلیغات اسلامی تهران با تعدادی از طلبه‌های مدرسه‌ی امام صادق (ع) به جبهه‌ی قصر شیرین اعزام گردیده و در پادگان ابوذر و در میان جمعیت زیادی از رزمندگان اسلام حاج آقا مصطفی رئیسی  اولین سخنرانی خود را در باب مراتب ایمان انجام داده که با استقبال رزمندگان مواجه شد.

راست :اینجانب مصطفی رئیسی و چپ : سید حسن قاضوی

درسال ۱۳۶۱ ش مرحوم شهید سید محمد صادق قاضوی وارد مدرسه‌ی امام صادق (ع) گردید و در دروس حوزه بسیار موفق بود به‌گونه‌ای که نمرات ایشان غالباً ۱۹ و ۲۰ بود و این امر نیز به‌خاطر نظم و دقت در درس خواندن و استفاده از لحظات دوره‌ی طلبگی و نماز اول وقت که آن‌هم غالباً به جماعت انجام می شد. به‌گونه‌ای که حتی در شب عقد شان هم جهت اقامه نماز جماعت به مسجد روحانی رفته بود  که مرحوم آقاحسین قاضوی به ایشان می گوید که چرا امشب به مسجد آمده‌ای فرموده بود که اگر انسان در این مواقع بتواند ارتباط خودش را با خداوند برقرار نماید هنر کرده است، این در حالی بود که بنده باتفاق رفقای ایشان آن شب را در منزل پدر خانم شهید وبه امامت مرحوم حاج سید جعفر قاضوی نماز جماعت را  اقامه نمودیم. و در سال قبل از شهادت شهید سید محمد صادق این حقیر باتفاق ایشان در ماه صفر به لار شیراز برای تبلیغ رفتیم که خاطرات بسیار بیاد ماندنی از این سفر برای بنده باقی مانده و تنها به یک سیره‌ی عملی این شهید اشاره می‌گردد .

طلبه شهید سید محمد صادق قاضوی


شهید سید محمد صادق می‌فرمود من اگر میهمانی بروم و بدانم که صاحبخانه اهل وجوهات نیست مبلغ غذای خودم را حساب نموده و خمس آن غذا را از مال خودم می‌پردازم.

و در سال ۱۳۶۲ ش به‌اتفاق حجج اسلام حاج سید باقر علوی و حاج آقا مصطفی رئیسی به جبهه‌ی ایلام در میان رزمندگان لشکر حضرت محمد رسول الله اعزام و در آن‌جا به اتفاق حاج‌ آقا رئیسی خدمت مرحوم شهید سید ماشاء‌الله موسوی که از خود گذشتگی و اخلاص ایشان در بین همرزمانش زبان زد بود، رسیده و چند ساعتی توفیق زیارت ایشان را پیدا کردیم.

در سال‌های اول انقلاب تقریباً هر هفته به تهران آمده و در جلسات وحدتی که بین طلاب و جوانان همشهری در تهران برگزار می‌شد شرکت و از درس‌های اعتقادی و اخلاق که توسط عموی بزرگوارم آیة‌الله حاج سید مسعود (احمد) قاضوی استفاده می‌کردیم. این جلسه منشأ برکات زیادی بود به‌گونه‌ای که در ایام الله دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی با کمک اعضاء جلسه جشن‌های باشکوهی را در منزل مرحوم حاج سید جعفر قاضوی برای مردم فرخی مقیم تهران ترتیب می‌دادیم.

عکس یادگاری جلسه وحدت سال ۱۳۶۲

                                      

ارتباطات گسترده‌ای را قبل و بعد از ازدواج با فامیل، دوستان و همشهریان در قم داشته و هر هفته شبهای چهارشنبه در جلسات دعای توسل که توسط حجج اسلام آقایان سید مهدی سیدی، سید مهدی نبوی، سید جمال قاضوی با انگیزه‌ی صله‌ی رحم و ارتباط رفقا با هم پایه‌گذاری شده بود شرکت نموده و هر هفته از منبر یکی از رفقا بعد از دعای توسل استفاده می‌نمودیم که این جلسه هنوز هم توسط طلبه‌های ولایت ادامه دارد که منشاء خدمات بسیاری بوده است.

درباره مدیر سایت

مرور بایگانی نوشته های مدیر سایت

۶ دیدگاه

۶ دیدگاه در زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین حاج سید حسن قاضوی (۲۳) در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

 1. با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  کار زیبایی انجام دادید. مرا به یاد جلسات سرور ارجمندم آقای دکتر قاضوی انداختید که در قسمت بهاره مسجد و حسینیه برگزار می شد.
  مرور خاطرات آن سالها آن قدر شیرین است که مزه آن برای همیشه بر زبانم می ماند.
  متانت و حوصله آقای قاضوی در پاسخ گویی و بحثهای علمی جذاب ایشان به یادماندنی است. توفیقی بود که به همراه عمه زاده شیخ اسدالله در خدمت حاج آقا باشیم و توفیق افزونتر شد که در سالهای تحصیل در دانشگاه تهران ایشان را زیارت می کردیم.

 2. سلام .دکتر قاضوی جزء علماء دوست داشتنی شهر فرخی است .ارادت خاصی نسبت به ایشان دارم . ارادتمند

 3. باسلام واحترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات دراین ماه عزیز
  استاد معظم حاج اقای قاضوی جزء علماء دوست داشتنی وبسیار موفق در همه امورات هستند به گونه ای که میتوان او رابه عنوان نمونه والگو به دیگران معرفی نمود چرا که حقیرودوستان دیگری چندین سال درایام تابستان درفعالیتهای تبلیغی،فرهنگی باایشان همکاری داشتیم ودرهمان سالها نیز متوجه خصوصیات اخلاقی،علمی و…استاعزیز شدیم موفقیت روز افزون ایشان ودیگ اعزه حوزوی ودانشگاهی وعموم مردم عزیزرادراین ماه استجابت دعا ازخدوند متعال مسئلت می کنم احقرالطلاب اسدالله رئیسی

 4. خدمت دوستان و سروران گرامی آقایان حجج اسلام حاج سیدحسن قاضوی و حاج شیخ مصطفی رئیسی(زیده عزه)
  سلام علیکم و رحمه الله
  خاطرات شما عزیزان از شهدایی گرانقدر و بزرگوار مثل طلبه سیدرضاموسوی فرد و حجت الاسلام سیدمحمدصادق قاضوی بسیار شنیدنی و زیباست و بنده بارها بعضی نقل ها را از لسان شما عزیزان بزرگوار شنیده ام .
  خالی از لطف نیست دیگر جوانان هم بشنوند و لذت ببرند. پیشنهاد می کنم صفحه ای از سایت وزین صفای فرخی را به خاطرات شهدا همراه با عکس آنها اختصاص دهید حتماً پربیننده و جذاب خواهد شد. التماس دعا در موقع افطار و سحر یاعلیمدد

 5. مااز قاضوی هایرروستای دوزین استان گلستان هستیم…همیشه فکرمیکردم فقط ما قاضوی هستیم ودرهیچ جای دیگری قاضوی وجودندارد

 6. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی آقای قاضوی
  بنده توفیق حضور در کلاس درس تاریخ صدر اسلام در دانشگاه تهران رو داشتم ….. در حال حاضر هم ایشون اکثر اوقات امام جماعت مسجد دانشگاه میباشند که مایه سعادت بنده میباشد نمازم رو به ایشون اقتدا کنم
  ااحرکم عندالله

دیدگاهتان را بنویسید