Premium Themes

۱۳- حجت الا سلام والمسلمین حاج سید محمود موسوی

نوشته شده توسط مدیر سایت. در دسته آیات ، حجج اسلام ، طلاب, مشاهیرومفاخر

18

انتشار یافته در دی ۰۸, ۱۳۹۱ با ۱ دیدگاه

حجت الا سلام والمسلمین حاج سید محمود موسوی

  حجت الاسلام حاج سید محمود موسوی  فرزند  حاج سید حسین   و مادر  فاطمه بیگم سیدیو همسرش  زینت سادات موسوی   که معظم له درمورخه ۳/۷/۱۳۲۸ شمسی  در فرخی متولد  و تا سن ۱۲ سالگی در فرخی زندگی نموده است .

                                    
 

که در این مدت رو خوانی قرآن را قبل از ورود به دبستان وهمزمان با شروع دبستان در مکتب خانه مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ محمد رئیسی مشهور به ملامحمد( ابوی ) فرا گرفته وتا کلاس ششم دبستان در مدرسه ابتدائی روستا که دبستان فرخ  فرخی نامیده می شد ومدیر آن مرحوم میرزا حسن الله علوی و در خانه ای مجاور خانه ایشان بود  گذرانده ، که معمولا معلم ها از شهر نائین اعزام می شدند  .

                         

مرحوم میرزا حسن الله علوی باوجودی که بینائی خود را از دست داده بود اما چون از سواد فارسی وعربی خوبی برخوردار بود ، با نابینائی روی تخته سیاه مدرسه به خوبی با گچ می نوشت .


        حاج سید محمود در کنار مرحوم حاج شیخ اسماعیل عنایت

وهمچنان  مدیریت مدرسه را بر عهده داشت اما هر وقت ایشان را به نام آقای مدیر صدا می زدند ناراحت می شد وگاهی به دانش آموزان تندی می کرد که چرا اورا مدیر خطاب می کنند .                

فراش (خادم ) مدرسه هم مر حوم میرزا سلیمان قاضوی بود و به جهت کمبود معلم همیشه کلاس دوم توسط ایشان اداره می شد.

معلمانی که در دوره ی شش ساله در دبستان به خاطر داشته که در مدرسه شاغل بودند  وهمه از نائین آمده بودند آقایان فروتن میرزا بیگی –  بنیادی زاده ای ومرحوم  حجت الاسلام حاج سید کمال قاضوی بوده اند .


مهاجرت به تهران

  درسال ۱۳۴۰ با پایان دوره ی دبستان همراه با خانواده به تهران کوچ کرده ودر تهران ساکن می شوند ، در آن سال فرخی وکلا منطقه ی بیابانک در فقر ومحرومیت  مضاعف بود  و اکثر خانواده هائی که به شهر های تهران   مشهد –  اصفهان وشاهرود وبعضی شهر های دیگر کوچ می کردند از فقر ونداری وبی کاری بود وطبعا عامل اصلی انتقال وسکونت خانواده ایشان هم به تهران همین عوامل بود ه است .

 ورود به حوزه ی علمیه قم

 در سال ۱۳۴۴  جهت ادامه تحصیل دروس حوزوی وارد حوزه علمیه قم شده ودروس مقدمات وسطوح حوزوی را از محضر تعدادی از اساتید آن دوره حوزه علمیه قم چون مرحوم آیت الله فاکر –  مرحوم آیت الله ستوده ، آیت الله  جلیلی ،آیت الله  علوی گرگانی ،  آیت الله میبدی وآیت الله بهبهانی بهره مند شده است.

 بازگشت به تهران

از سال۱۳۵۰  به بعد توفیق حضور در حوزه علمیه قم را از دست داده ولی درتهران ضمن اشتغال به وعظ وتبلیغ ودر ادا مه به بعضی دروس حوزوی دوره دبیرستان را در رشته ادبی (علوم انسانی) به صورت حضور در امتحانات متفرقه  ادامه وبه پایان می رساند .


ازراست  ایستاده ۱- سید حجت الله علوی ۲- شیخ ولی الله راجی ۳- شیخ احمد رئیسی ۴- سید محمد نبوی ۵- سید محمود موسوی ۶- آقای شجاعی (از دوستان)

نشسته از راست ۱- سید علی اکبر علوی   ۲- نبی الله راجی ۳- سید علی علوی

 ورود به دانشگاه تهران

 پس از اخذ دیپلم رشته  ادبی (انسانی)دو یا سه بار در کنکور دانشگاه تهران در رشته های زیر مجموعه ادبی شرکت نموده ومقارن پیروزی انقلاب مقدس اسلامی در دانشگاه تهران رشته الهیات ومعارف اسلامی راه یافته ودوره لیسانس را در دانشکده الهیات به پایان می رساند.


استخدام در آمزش وپرورش

هم زمان با ادامه تحصیل در دانشکده الهیات در زمان وزارت شهید محمد علی رجائی در سال ۱۳۵۸  در آزمون استخدام معلم دینی وقرآن شرکت کرده وپس از پذیرش به عنوان معلم  وارد آموزش وپرورش شده و با تشویق مرحوم حجت الا سلام حاج سید کمال الدین قاضوی واستاد حاج محمد شایگان هم زمان با تدریس در آموزش وپرورش به تحصیل در دانشگاه ادامه داده تا در سال ۱۳۶۴  موفق به اخذ مدرک لیسانس در رشته الهیات از دانشگاه تهران می شود .

خدمت در آموزش وپرورش را ادامه داده تا در سال ۱۳۸۷ با ۲۹ سال سابقه به افتخار باز نشستگی نائل آمده است .

از سال ۱۳۶۳ در بعضی از مراکز آمزش عالی نیز ساعاتی را به عنوان حق التدریس به تدریس معارف اسلامی و آموزش عقیدتی اشتغال داشته که تا سال ۱۳۷۰ ادامه داشت .

سالهای بین ۱۳۶۰ تا سال ۱۳۶۴ بطور پراکنده با سازمان حج وزیارت به عنوان روحانی کاروان های زیارتی سوریه همکاری داشته است .

 

ازدواج

در سال ۱۳۴۸ با خانم زینت سادات موسوی ازدواج نموده وچون مراسم ازدواج در فرخی بود وطلاب اهل فرخی شاغل به تحصیل در حوزه علمیه قم در آن مقطع در یک هبستگی واتحاد جمعا به فرخی سفر نموده ومراسم ویژه ای برگزار شد که بیادماندنی گردید از جمله نماز عید قربان که در فضای باز وبیرون فرخی به امامت حضرت آیت الله حاج سید مسعود (احمد ) قاضوی و حضور جمع طلاب وقاطبه اهالی ساکن در فرخی اقامه شد .


حضور در جبهه

از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ در سال های جهاد ودفاع مقدس بطور متناوب در جبهه های دفاع در کنار رزمندگان اسلام حضور یافته وبه کارهای تبلیغی وارشادی وتدریس اشتغال داشته وحدود ۶ بار توفیق حضور در  جبهه های جنوب وغرب را داشته است .


از سال ۱۳۴۷ که معظم له ملبس به لباس مقدس روحانیت شده کار اصلی ووظیفه اصلی ایشان کار طلبگی وارشاد بوده وکارهای دیگر فرع بر آن بوده است .

وهمچنین  ایشان یکی از اعضاء شورای مرکزی جامعه روحانیت بیابانک می باشد

فرزندان

فرزندان ایشان عبارت است از ۴ پسر به نامهای  ۱- سید مرتضی ۲- سید عبدالله ۳- سید حسین ۴- سید محمد  و سه دختر به نامهای صدیقه سادات و فاطمه سادات و مرضیه سادات وکه همه ازدواج نموده ودارای فرزند می باشند و پسران به برکت انتصاب به اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام وبه برکت ارادت به ساحت مقدس امام حسین علیه السلام چهار فرزند پسر  در کسوت روحانیت بوده و خدمتگزار در خانه اهل بیت هستند .

     

               سید مرتضی موسوی                                       سید  عبدالله  موسوی

             سیدمحمد موسوی

               سید  حسین  موسوی

 

آثار قلمی

در سالهای تدریس در آموزش وپرورش توفیق گرد آوری وتالیف چند مجموعه کوچک را یافته که عبارتند از:

۱- پیام غدیر

شامل گزارش کوتاهی از خطبه غدیر جضرت رسول اکرم (ٌص)


۲- اصول اعتقادات شیعه ۱۲ امامی    

۳- مجموعه حدیث 

شامل ۴۰ حدیث در اخلاق نبوی که همه احادیث از دو پدر امت حضرت رسول اکرم (ص) وحضرت علی (ع) نقل شده است

۴- آثار مرگبار دخانیات

شامل تاثیرات سوء اجتماعی واخلاقی وبهداشتی دخانیات

              

 

 

درباره مدیر سایت

مرور بایگانی نوشته های مدیر سایت

۱ دیدگاه

۱ دیدگاه در ۱۳- حجت الا سلام والمسلمین حاج سید محمود موسوی در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

  1. سلام آقاجان
    ایشون خیلی مرد بزرگوار و عالمی هستند و دارای خلق و خوی اهل بیتی می باشند بنده شاهد این مسئله هستم

دیدگاهتان را بنویسید